معرفی رشته
جمعه ۱۸ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۰

معرفي رشته مديريت صنعتي

رشته مدیریت صنعتی یکی از رشته های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از این رشته آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کارخانه ها، موسسه ها و شرکت های دولتی و خصوصی و نیز آشنایی مدیران و سرپرستان رده های گوناگون و مدیر اداری فنی این گونه مراکز با کاربرد روشهای علمی در مدیریت می باشد.

مدیریت صنعتی دارای سه بعد اصلی فنی و تکنیکی، بعد مالی و بعد رفتاری و اجتماعی می باشد که بعد فنی و تکنیکی در دروس تحقیق در عملیات و کنترل پروژه، بعد مالی در درس هایی مثل حسابداری صنعتی و بعد رفتاری و اجتماعی در دروس رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی و تئوریهای مدیریت بیان می گردد و البته بعضی از دروس این گرایش مانند مدیریت تولید و عملیات به هر سه این ابعاد می پردازد.

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی:ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی با توجه به نکات زیر به خوبی آشکارمی شود:

آشفتگی و نابسامانی در بسیاری از موسسات بازرگانی و تولیدی عموما ناشی از عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول است.
آموزش صحیح مدیریت می تواند در بهبود کلی جامعه به طرق زیر موثر باشد:
شناخت مشکلات اقتصادی و بازرگانی جامعه و کوشش در رفع آن.
آگاهی از آخرین پیشرفتهای دانش مدیریت و کاربرد آن براساس نیازهای جامعه و احتراز از تقلید صرف.
اعمال حاکمیت ضوابط برروابط در اداره امور بازرگانی و صنعتی.


به طور کلی ضرورت و اهمیت این دوره در آشناسازی مدیران و رده های گوناگون با نقش رشته مدیریت صنعتی در سازمان ها و موارد استفاده از این دانش و همچنین تربیت نیروی متخصص به عنوان رابط بین مدیران و کارمندان اداری و فنی که معمولا مسئولیت اجرایی و سرپرستی واحدها را عهده دار خواهند شد، می باشد.

کاردانی مدیریت صنعتی (طول دوره)  :
طول دوره کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی 2 سال است و تمامی درس های آن در مدت 4 نیمسال ارائه و برگزار می شود. طول هر نیمسال تحصیلی 17 هفته می باشد. در این دوره علاوه بر درس های تئوری، بر جنبه های کاربردی دروس تاکید ویژه ای شده است به همین علت علاوه بر شرکت در کلاس درسهای نظری، دانشجویان موظف به انجام کارهای پژوهشی تحت عنوان پروژه هستند. پروژه های انتخابی با نظارت مستقیم استاد انجام می گیرد و عناوین آنها با پیشنهاد دانشجو، استاد و مؤسسات و ارگانهای دیگر به گونه ای انتخاب می شوند که انجام آنها منجر به حل مسائل عملی و ارائه روشهای پیشنهادی برای بهبودی وضعیت گردد. جهت نیل به اهداف ذکر شده، استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری ضروری است. بنابراین در این دوره تأکید ویژه ای به آموزش و استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری در رابطه با درس هایی که جنبه کاربردی دارند، شده است.

اهداف شغلی:
منظور از تربیت مدیر در رشته مدیریت صنعتی، تربیت رئیس نیست بلکه تربیت افرادی است که بتواند در حوزه کار خود دارای استقلال فکری بوده و عوامل مهمتر و موثر در جریان کار خود را مورد تحلیل قرار داده و در جهت رفع مشکلات قادر به تصمیم گیری مناسب و مطلوب باشند. بنابراین فارغ التحصیل رشته با آگاهی و شناختی که از ساخت سازمانی، تئوریهای مدیریت و سازماندهی و تکنیک های مختلف رفع مشکلات پیدا می کنند، قابلیت جذب در تشکیلات و سازمان های مختلف بازرگانی و صنعتی با وظایف گوناگون در سطوح کاردانی و کارشناسی را دارا می شوند و میتوانند در بهبود و ثمربخشی و کارآیی سازمان موثر باشند. به عبارت دیگر، فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی الزاماً مدیریت مؤسسات صنعتی را که برای احراز آن شرایط خاصی لازم است، عهده دار نخواهند شد و فقط پس از کسب تجربیات می توانند مسئولیت های بیشتری در سطوح مختلف مدیریت عهده دار گردند.

شرکت کنندگان در این دوره افزون بر آشنایی با مسائل نظری دانش مدیریت صنعتی، با کاربردهای این رشته و همچنین بکارگیری نرم افزارهای مرتبط و مؤثر مدیریت آشنا می شوند. بدین ترتیب خلاء ارتباطی بین کادر کارشناسی ماهر و مدیریت مؤسسه ها به حداقل ممکن خواهد رسید. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در قسمتهای مدیریت تولید، اداره حفاظت فنی و قسمت کنترل مرغوبیت کالا مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان این رشته، علاوه بر موارد فوق می توانند در زمینه روابط عمومی ـ حسابداری و امور اداری به نحو مطلوب و اثر گذار فعالیت نمایند.

یک فارغ التحصیل رشته مدیریت نباید انتظار داشته باشد که از همان بدو امر به عنوان مدیر یک شرکت یا کارخانه مشغول به کار گردد. چون بخشی از مطالب و محتوای کلاسهای مدیریت باید به عنوان تجربه از محیط و سازمانهای جامعه گرفته شوند. بنابراین، فارغ التحصیل این رشته در ابتدا باید به عنوان یک کارشناس در رده های پایین تر وارد بازار کار شده و سپس به مرور پله های ترقی را طی کند. فارغ التحصیل مدیریت صنعتی برای کار در سازمانهای صنعتی و تولیدی مناسبتر است

تفاوت مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع:
حضور یک کارشناس مدیریت صنعتی که مسؤلیت نیروی انسانی را بر عهده گیرد، در هر واحد صنعتی ضروری است تا وی بتواند با استفاده از دانش خویش، مشارکت، مهارت و انگیزه نیروی انسانی واحد صنعتی مورد نظر را افزایش دهد. یکی از علل عدم موفقیت صنایع ما این است که اکثر مسؤلین واحدهای صنعتی، فارغ التحصیل مدیریت صنعتی نیستند. مدیریت صنعتی دارای سه بعد اصلی فنی و تکنیکی، بعد مالی و بعد رفتاری و اجتماعی می باشد. در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند، اما رشته مدیریت صنعتی به دو بعد مالی و رفتاری صنایع تاکید بیشتری دارد.

این دو رشته شباهت هایی در دروس تخصصی دارند، اما تفاوت های آن ها در این است که در بعضی از جاهایی که مهندس صنایع به بعد فنی توجه دقیقی دارد، یک مدیر صنعتی به آن به صورت کلی وکلان نگاه می کند و در عوض به بعد مالی و هزینه یابی و همچنین بعد انسانی در جهت بهره وری که محصول کارایی و اثربخشی است، توجه خاصی دارد که نشان دهنده انعطاف پذیری بالای رشته مدیریت صنعتی است.

درواقع این رشته دارای دو قطب است:

ریاضی و آمار
مباحث رفتارشناسی و منابع انسانی


یعنی این رشته تلفیق دو رشته ریاضی و انسانی است.
ضمن اینکه دانشجویان مدیریت صنعتی حدود 27 واحد دروس اقتصاد و حسابداری می خوانند.
همچنین، دو رشته مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع از نظر دید با هم متفاوتند یعنی اینکه مدیریت با دید انسانی و اجتماعی شکل گرفته، ولی مهندسی صنایع یک دید مهندسی و علمی و صنعتی را برای بالا بردن راندمان کاری بکار می گیرد.
فرق بین مدیریت و صنایع این است که مهندس صنایع مثل دارو سازی است که می خواهد داروخانه بسازد و در نهایت به حساب و کتاب آن رسیدگی می کند، ولی مدیریت صنعتی مثل داروسازی است که یک کارخانه داروسازی درست می کند و در نهایت خودش فقط به اوضاع رقابت های جهانی رسیدگی می کند و با توجه به اوضاع جهان دارو، برنامه ریزی می کند. در اصل فقط یک رهبری جهانی دارد نه یک کارمند که کار می کند.

 

نوشتن نظر
جزئیات تماس شما:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
امنیت
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۵۶
 

آخرین اخبار دانشگاه

اوقات شرعي

روز :
ماه :
مراكز استان :
اذان صبح
طلوع خورشيد
اذان ظهر
غروب خورشيد
اذان مغرب

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز303
mod_vvisit_counterدیروز350
mod_vvisit_counterاین ماه4515
mod_vvisit_counterکل بازدیدها549773